Skip to content Skip to navigation

Ką reikia žinoti apie meningokokinę infekciją.

Pateikta: 2015-05-05 08:50 (atnaujinta: 2016-11-21 09:24)

Meningokokinė infekcija plinta tik artimo kontakto su sergančiuoju metu (užkratui per seiles ar nosies išskyras patekus į kito žmogaus burną ar nosį, bučiuojantis).

Meningokokinės infekcijos sukėlėjas – meningokoko bakterija – labai neatspari aplinkos poveikiui. Todėl profilaktiškai patalpas pakanka dažnai vėdinti, valyti drėgnuoju būdu.

Ligos požymiai panašūs į peršalimo – sloguojama, skauda gerklę, pakyla temperatūra. Prasidėjus karščiavimui ar atsiradus kitiems būdingiems ligos požymiams (stiprus galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, odos bėrimai, sprando raumenų sustingimas), patariama nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Užkrečiamumas meningokokine infekcija yra pakankamai mažas. Susirgimai dažnesni šaltuoju metų laiku. Daugiausia serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Tačiau yra pavojus susirgti ir  vyresniems, turintiems susilpnėjusį imunitetą asmenims.

Infekcijos šaltinis –  asmuo, sergantis įvairiomis ligos formomis, ar sveikas bakterijų nešiotojas. Infekcija plinta oro lašeliniu keliu. Į aplinką meningokokai išsiskiria su smulkiausiais seilių lašeliais. Imlūs asmenys tik artimo sąlyčio metu užsikrečia per kvėpavimo takus, kai užkratas per seiles ar nosies išskyras patenka į kito žmogaus burną ar nosį. Gatvėje, parduotuvėje ar kitoje viešoje vietoje tikimybės užsikrėsti šia infekcija nėra.

Inkubacinis periodas (nuo užsikrėtimo iki ligos pradžios) svyruoja nuo 1 dienos iki 10 dienų, dažniausiai - 4 dienos. Meningokokinė infekcija gali pasireikšti įvairiai, tačiau visoms formoms būdinga ūmi pradžia, karščiavimas bei bendrosios intoksikacijos požymiai. Ligos pradžioje pakyla temperatūra, atsiranda galvos, raumenų skausmai, kaklo raumenų stingimas, pykinimas, vėmimas. Būdingas meningokokemijos  požymis – odos bėrimas.

Kai meningokokinės infekcijos atvejis nustatomas kolektyve, pavyzdžiui, mokykloje, apie tai pirmiausiai informuojami klasės, kurią lanko sergantysis, mokiniai, jų tėvai, mokytojai. Artimiausią sąlytį su sergančiuoju turėjusiems asmenims (suolo draugui, kitiems artimiems klasės draugams) rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją dėl chemoprofilaktikos būtinumo. Kitiems kolektyvo nariams rekomenduojama stebėti savo sveikatą 10 dienų. Pakilus temperatūrai, atsiradus galvos skausmui, odos bėrimui, būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.

                    

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Kretingos skyriaus informacija